News

Kristel Rõss, http://www.postimees.ee/2004

Kunstnik Margus Rump aitab kujundada kodu või kontori paigaks, kus on alati hea olla: sobivad värvid, valgus ning miks mitte ka just teile loodud valgusmandala seinal.

postimees-2004-01postimees-2004-02

Sisekujunduslike soovituste jagamisel lähtub Rump sellest, et ruumis oleks valgust, õhku ja avarust, ta annab nõu, kuhu ja missuguseid pilte seintele paigutada.

postimees-2004-03

«Hindan heas mõttes lihtsust, et ruum ei oleks ülekuhjatud ning seal oleks hea ja kerge olla,» ütleb ta. Võimalusel arvestab ta sedagi, et sisekujundus oleks looduslähedane.

Rumpi loodavad Idamaist fiosoofiat kandvad mandalad (sanskriti keeles ringid) ehk hinge-, energia- või ravipildid täiendavad ruumi energeetilist välja. Kuid kirgastes värvides mandala on ka lihtsalt kaunis kujunduselement ja loometeos, kinnitab kunstnik.

Margus Rump on kolme aasta jooksul valmistanud hingepilte paljudele, sealahulgas ka nimekatele klientidele. Kunstniku maalid ehivad näiteks Aivar Pilve advokaadibürood ja Hansa Hotelli, tema loodud on Alpi mäed Tiroli pubis ja 20-meetrine meremaal Pattaya klubis Tartus.

postimees-2004-04

Mandala loomine

Rump valmistab mandalaid kõikidele soovijatele. Seanss hingemandala loomiseks kestab kunstniku ateljees poolteist kuni kaks tundi. «Portree joonistaja peab keskenduma eelkõige portreteeritava välisele vormile, mandala tegija aga inimese sisemisele maailmale,» selgitab kunstnik. Mandala sünnibki ainult meditatsiooni abil – see on kunstiteos, mis aitab valgustuda nii kunstnikul kui pildi omanikul, selgitab Rump.

Mandalaid on tehtud iidsest ajast – nad aitavad inimesel iseennast avada ja leida sisemist rahu. Näiteks budismis on mandala eesmärk vabastada inimene kannatustest ja aidata tal virguda – et olla teistele kasuks, saavutada õige nägemus reaalsusest ja avastada jumalikkus iseendas, räägib kunstnik.

«Näiteks mere- või loodusmaalil kujutan ma konkreetset elementi, valgusmandala on aga universaalne,» selgitab Rump. Tema loodud mandalate vaimsed juured ulatuvad Indiasse, kus ta on reisinud ja elanud. Üks tema esimesi mandalaseeriaid valmis Indias.

Mandala kui sümbol oli kasutusel juba muistsetel hõimurahvastel, kõige paremini on säilinud Tiibeti ja Nepaali mandalad. Mandalaid tehakse värvilise liivaga maapinnale ning maalitakse ka lõuendile, kangale või paberile. On aga ka kolmemõõtnelisi mandalaid, mis on valmistatud kullast, hõbedast, merikarpidest, kivist, sarvest, puust või savist.

Rump teeb valgusmandalaid pastelltehnikas. Tema kinnitusel ei ole kaht täiesti ühesugust hingepilti, sest kõik inimesed on erinevad. Küll aga on igal värvil kindel tähendus, näiteks valge sümboliseerib vaimset puhtust ja selgust, kollane sisemist kirkust, kuldne vaimset täiuslikkust, sinine empaatiat ja vaimset loomist jne. Must ei tähista inimese hinge tumedust, vaid universumi sügavikku.

Näitused ja müük

Praegu rändab mööda Venemaad üle 40 Margus Rumpi valgusmandala ja maali, mida on eksponeeritud ka Moskvas Nikolai Roerichi rahvusvahelises muuseumikeskuses.

Praegu on Rumpi tööd näha Tartus Atlantise konverentsisaalis näitusmüügil «Valgusest Valgusesse». Esmalt hakkab silma suur kirgastes värvides Õnnemandala. Rump soovitab külalistel pildi ees seisatuda ja tunnetada selle kirgast vibratsiooni. «Uskuge mind – Õnnemandala aitab teil ennast laadida nii vaimselt kui energeetiliselt,» lubab ta.

Fotod Atlantise näituse "Valgusest Valgusesse" avamisest 14.10.2004 Tartus

postimees-2004-05postimees-2004-06postimees-2004-07postimees-2004-08postimees-2004-09